Workshop s Lindou Samaraweerovou pro 5. ročník

Vzdělávání / 16. 3. 2022 /

"Workshop je založen na tradičních indických postupech. Zaměří se na mysl, kterou použijeme jako zdroj pro tvůrčí umělecký proces. Součástí workshopu bude detailní introspekce vnitřních procesů těla a mysli. Budeme se snažit nastolit rovnováhu mezi protikladnými póly dlouhodobého klidu a aktivních pohybů. Tato část workshopu probíhá se zavřenýma očima.

Prvním krokem je nasměrování pozornosti k vnitřním aktivitám ve stoji. Cílem je pozorování senzorických, motorických a dalších vnitřních aktivit. Dojde k rozvoji somatických praktik, které pomáhají zlepšit uvědomění těla a mysli. Tyto praktiky, ve kterých rozvíjíme vnitřní pohled, by měly vést k silnější a autentičtější přítomnosti performera a měly by směřovat ke zlepšení schopnosti být vědomě spojen s tělem při pohybu.

Dále budeme stavět na individuálně prožívané anatomii, organizaci těla definovanou čistě vnitřními pocity. Cílem bude trénovat a zlepšovat smyslovou inteligenci. Nastanou okamžiky ticha, které mohou trvat několik chvil i delší dobu a vyžadují nevtíravou výdrž a uvolnění, stejně jako vytrénované tělo a zvědavou mysl. Pozorně prozkoumáme hranice odpočinku, vytrvalosti a vlastní schopnosti hledat. To vše nás zavede do jemného prostoru rozšířeného vědomí. Následně si povíme, jak nás tento stav může inspirovat jako umělce a jaký druh tance, situace či nového prostoru může tento stav vytvořit.

V druhé polovině workshopu budou tyto vnitřní zážitky přeneseny do řízených improvizací. Budeme bedlivě sledovat záměry, které nás nutí tančit. Vyzkoušíme naše nástroje k vytvoření kompozice v rámci improvizovaného tance a uvidíme, jak se může umělecky rozvíjet náš individuální potenciál. V této praxi je kladen důraz na individualitu a na formování vlastního uměleckého jazyka."

 

Linda Samaraweerová

is a choreographer and performer. She studied at the dance and performance academy P.A.R.T.S in Belgium. From 2005 until 2017, she worked closely with sculptor and installation artist Karl Karner on a more comprehensive concept of choreography that combines aspects of both the visual arts and performance. At the moment, her research focuses on cultural practices that involve mind expansion. Since 2009 her choreographies are regularly premiered at Tanzquartier Vienna. Her projects were presented in many theatres, galleries and museums in Europe and on other continents.

As a dancer and performer she worked among others with Nada Production Amanda Pina, Anne Juren, Lisa Hinterreithner, Daniel Zimmermann, Milli Bitterly.

Linda Samaraweerová teaches on regular bases since 2003, among others in Tanzquartier Vienna. From 2013 – 2015 she was curating KS ROOM a space for performance and visual art in Styria, Austria.

Since 2021 she has been the head of Body & Performance Practices department in Tanzquartier Vienna, curating the training program for professional dancers.