Umění a terapie

Zajímavosti / 2. 9. 2021 /

7. 9. 19:00 Limpid studio, Dónská 10, Praha 10
Rezervace:
Vyprovokuj (se) tancem! | VZTAHOLOG

21. 9. 20:00 Nová strašnická škola, Praha 10, 4+4 dny v pohybu
Vyprovokuj (se) tancem! | Čtyři dny | Four days (ctyridny.cz)

Michal Nikodem: Vyprovokuj (se) tancem!

Taneční představení, které není představením, ale světem představ.

Představte si, že přijdete na představení, které jakoby na vás čekalo. Chtělo být pro vás. Chtělo být o vás. Je tohle možné? I v našem rozumovém světě dospělých, kde si myslíme, že není velký prostor pro naše jednotlivé představy, protože musíme nějak fungovat „společně“?

Představ přitom máme spoustu. Je to naše životní gró. Náš svět, ze kterého můžeme čerpat, ale který nás může i jinak ovlivňovat. Naše představy jsou nejživější, když jsou provokovány. Nuže tedy: nechte se vyprovokovat tancem!

Možná, že zjistíte, že je to právě to vaše téma, které je do představení zakódováno. A možná, že až pak půjdete s kamarádem  nebo s kolegy po skončení do baru na chlebíček, tak se něco stane... ale… nepředbíhejme.

Umění tu není vždy jen pro to, aby nás stavělo před těžko rozluštitelnou hádanku. Umění je tu také proto, abychom mohli sami sobě porozumět.    

Námět, autor koncepce, režie, průvodce: Michal Nikodem
Hudba: Václav Chalupský
Choreografie: Jitka Čechová, Yuri Korec
Interpretace: Jitka Čechová, Daniel Raček
Umělecká supervize, realizace: Honza Malík
Poděkování: Tereza Krčálová, Helena a Jakub Urbanovi (TEP39), Berrak Yedek (Limpid studio), Jana Dolejšová, Štěpán Zahálka, Anna Línová. 

Michal Nikodem je psychoterapeut a vztaholog s 11letou praxí. Své životní zkušenosti nasbíral mj. v USA, Indii, Itálii, ale i dalších zemích. V rámci seberozvojových workshopů a seminářů, které pořádá, využívá technik hypnózy a hypnoterapie, NLP, rodinných a systemických konstelací a také prvky z Gestalt terapie. Mezi jeho hlavní činnosti patří práce se vztahy, závislostmi, dále pak se věnuje provázení klientů na jejich cestě při hledání smyslu života, povolání a poslání. Jeho práce i osobní život jsou nasáklé meditací a užíváním si mnoha drobných každodenních radostí. www.vztaholog.cz

Jitka Čechová je absolventkou Konzervatoře Duncan centre (2017). V rámci studia se zúčastnila taneční stáže v New York City (Professional Certificate Studies Program José Limón Dance Fondation), několika výzkumných studijních programů týkajících se současného tance (v Belgii a v Holandsku) a výzkumného pobytu v Číně (CEEC Summer Dance Camp 2017), zaměřeného na klasickou čínskou techniku, kung-fu, interpretaci a tvorbu. Vytvořila autorská představení transFormace, Nymfa, Chiaroscuro Hédonistico, DeProfundis (pro Open House Festival), Growth (zahajovací ceremoniál pro MOCAPE (Museum of Contemporary Art, China, Shenzhen) a dis pla  y. Jako tanečnice spolupracovala na představení White piece (ch.: Sofia Krantz, Dny Jeruzaléma) a Pulsar (ch.: Michal Záhora). Jitka je také zakladatelkou projektu Tanec pod Jedličkou (Jedličkův ústav 2016, 2017). V současné době se věnuje tematice umění ve veřejném prostoru. Svoje idee rozvíjí v rámci magisterského oboru Performing Public Space na Fontys University v Holandsku.

Yuri Korec vystudoval VŠMU Katedru taneční tvorby v Bratislavě, kde roku 2018 ukončil doktorandský program. Absolvoval také program European Rolfing Association, Mnichov, certifikovaný program, Rolfing® (2009-2011). Začátkem profesionální kariéry prošel angažmá ve Štúdiu tanca v Banské Bystrici a v uměleckém uskupení Dajv v Bratislavě. Ty odstartovaly jeho více než desetileté působení v zahraničí a umělecké spolupráce s nezávislými tanečními soubory Cocoondance Company v Německu, Edita Braun Company a CieLaroque/Helene Weinzierl v Rakousku, Ventura Dance Company ve Švýcarsku, Stephanie Schober & Dance Company ve Velké Británii. V současnosti působí jako nezávislý choreograf na volné noze. Z jeho tvorby: d-BODY-m (2017), Nesólo (2018) a Habibi 2196-18 (2018), Sólo nielen pre jedno telo (2018), SNPJT.online (2020) a Sapiens Territory (2020). Je také spolutvůrcem mezinárodně oceněných tanečních filmů Deň (r.: J.Vlk, 2004), Darkroom (r.: P. Bebjak, 2007) a VoiceS (r.: P. Bebjak, 2011). Od roku 2015 vyučuje na Katedře taneční tvorby VŠMU v Bratislavě. Působí jako terapeut v metodě Rolfing®, strukturální integrace, je prvním certifikovaným rolferem na Slovensku.

Daniel Raček v mládí se věnoval folklóru a společenskému tanci. Od roku 1992 se věnuje současnému tanci a kontaktní improvizaci. Po ukončení Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Komenského a VŠMU v Bratislavě začal nejdřív pracovat v divadle Štúdio tanca v Banské Bystrici a od roku 1999 jako umělec na volné noze doma i v zahraničí (Česká republika, Maďarsko, Norsko, Řecko). V současnosti je členem souborů v Bratislavě Debris Company a Neskorý zber a v Norsku Karen Foss Quiet Works. V roce 2006 byl oceněný cenou za nejlepší interpretační výkon v současném tanci - Philip Morris/Květ Baletu. Ve své pedagogické praxi sa zaměřuje na principy současného tance se speciálním zaměřením na obrácené polohy těla a moderní partnering. Jako pedagog působil na některých tanečních konzervatořích (Banská Bystrica, Ostrava, Budapešť).

Václav Chalupský se narodil se v Táboře, kde od šesti let studoval hru na klavír u Evy Králové a Jany Korbelové. V patnácti začal působit v alternativních kapelách a založil projekt Chalupski, pod kterým vystupuje živě s vybranými kompozicemi. Jeho skladby byly původně převážně klavírní sóla, postupem času se ale zvukově rozrostly o aranžmá smyčců nebo smyčky elektrické kytary a syntezátorů. Jako Chalupski debutoval v roce 2019 albem Vortex. Od roku 2017 se věnuje kompozici pro taneční představení a audio-vizuální projekty. Vyučuje na Konzervatoři Duncan centre.