Tři dny s Marií Gourdain

Vzdělávání / 31. 3. 2023 /

V předvelikonočním týdnu se studenti 6. ročníku na tři dny ponoří do výuky s francouzskou umělkyní, scénografkou a režisérkou Marií Gourdain, která částečně žije a tvoří také v Praze.

Během semináře pod názvem “Proč a jak přemýšlet o scénografii v tanci?” bude Marie se studenty odhalovat odpovědi na mnoho otázek vztahujících se k dialogu mezi choreografií a scénografií. Společně se budou zamýšlet nad možným scénografickým gestem. K práci přistoupí nejdříve teoreticky na základě osobní praxe, aby pokračovali prakticky skrze kresbu a následné experimentování s pohybem, s tancem.

Marie Gourdain rozvíjí své umělecké aktivity mezi Prahou a Lyonem. V její práci se prolíná vzdělání v oblasti vizuálního umění se současným tancem a opírá se o prvky grafické a sochařské kompozice a detailní analýzy pohybu. Vystudovala animaci na francouzské Národní vysoké škole dekorativních umění (ENSAD) v Paříži a Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) v Praze. V roce 2015 se připojila k česko-francouzskému kolektivu tance a fyzického divadla tYhle a započala i svoji choreografickou dráhu. Společně vytvořili představení studentům známá z domácí taneční scény: UN (2016), LEGOrytmus (2017), Medúza (2018), Mu---Tation (2021) a Icarus (2021). Za svoji choreografickou práci Marie obdržela Caroline-Neuber Stipendium (2020, Leipzig). Nedávno ve Francii založila nový soubor Matière Mobile.