Taneční performance inspirovaná vystavenými obrazy Jiřího Matějů

sobota 20. 5. 2023, 15:00 – 17:00
Bold Gallery

„'Ve světle barev' je motiv, který odráží smysl toho, proč se vůbec uměním zabývám a důvod proč maluju - je to způsob poznání a dialogu se světem a jakoukoliv lidskou bytostí. I přes kulturní / národností / jazykové / generační bariéry všichni lidé sdílíme alespoň elementární porozumění o světě. Na komentované prohlídce se pokusím otevřít možné či myslitelné souvislosti, které zdánlivě spolu nesouvisí nebo jsou vzdáleny v čase.“

Doprovodné akce výstavního projektu: taneční performance ANIMA a komentovaná prohlídka VE SVĚTLE BAREV


Vyprávění příběhů v reálné krajině s reálnými postavami, co konají nějaké děje, jsou praprincipem lidského sdílení. Vyprávění příběhu bez reálií umožňuje uvědomit si pouhý čas, místo, paměť, identitu a v neposlední řadě pohyb. Takto tvoří své obrazy malíř Jiří Matějů, který patří mezi přední představitele současné geometrické abstrakce. Autor, pohybující se na prahu umění, vědy, filozofie a teologie vystavuje v květnu svá díla v holešovické Bold Gallery.


V rámci doprovodného programu ANIMA vzniká ve výstavním prostoru mezi obrazy taneční performance v podání studentek 5. ročníku Konzervatoře Duncan centre Emily Jane Steele a Veroniky Helclové. K jakému pohybu inspirují obrazy Jiřího Matějů, jež jsou prostou geometrií? Jakou podobu má vzájemné zrcadlení barevných harmonií a těl tanečnic? Jak vypadá vzájemná mezižánrová a mezigenerační inspirace? Protože hranice představivosti jsou nekonečné, přijďte se podívat.


Unikátní propojení tance a obrazů se koná v sobotu 20. května 2023 od 15 a 17h.

„Malba a zachycení světla barev je můj způsob poznání a dialogu se světem a jakoukoliv lidskou bytostí. Je to můj příběh a i když v něm nejsou zobrazeny reálie, neznamená, že tam nejsou přítomny,“ říká malíř Jiří Matějů. Autorská komentovaná prohlídka VE SVĚTLE BAREV poodkryje niterná zdůvodnění vlastní tvorby a nabídne malířův pokus otevřít možné či myslitelné souvislosti, jež jsou přítomny nebo jsou prozatím vzdálené v čase.


Komentovaná prohlídka výstavy „φurlicht“ se uskuteční v sobotu 20. května 2023 od 16h.

Výstava a doprovodné akce Bold Gallery jsou součástí programu 13. ročníku komunitního festivalu „Máme otevřeno 2023“, který se koná ve dnech 19. 5. - 21. 5. 2023 v otevřených kulturních místech P7.

Bold Gallery
U Měšťanského pivovaru 6a
170 00 Praha 7 - Holešovice
+420 739 045 855
www.boldgallery.art