Tanec pro Toyen - Lea Švejdová / Den a Noc

Zajímavosti / 15. 7. 2021 / Jan Malík

Pedagogové konzervatoře Lea Švejdová, Jana Vörösová a Honza Malík připravují dvě uvedení představení

Tanec pro Toyen - Lea Švejdová / Den a Noc

21.7. 19:00, NG Praha – Valdštejná jízdárna (v rámci komentované prohlídky výstav Toyen: Snící rebelka
23.7. 20:00, GASK – Galerie Středočeského kraje, Kutná Hora (Muzejní noc 2021)

Žena, malířka, svérázná a obdivuhodná, jejíž tvorba spadá do období, které ženskou samostatnost a kreativitu pramálo podporovalo. Období, kdy mužům patřil svět, ve kterém role ženy slouží k dekoraci a péči o domov. Přes tento handicap ženského těla se jí podařilo ve světě mužů uspět a stát se významnou umělkyní, která výrazně ovlivnila obor, ve kterém tvořila.

"Toyen, která nespí a vidí své sny na rubu kamenů" Benjamin Péret

Námět, choreografie, tanec: Lea Švejdová
Hudba: Jana Vörösová
Zvuková spolupráce: Veronika Švábová
Scénografie: Nora Sopková
Kostýmy: Mariana Novotná
Umělecká spolupráce a konzultace: Radka Denemarková, Monika Švec Sybolová
Kurátor projektu a produkce: Honza Malík

Realizace vznikla za podpory: NANOHACH z.s., Pulsar z.s., MK ČR, Hl. m. Praha, Pulsar z.s., Studio ALTA, Truhlárna, Konzervatoř Duncan centre, Villa P651 – komunitní centrum The Běhal Fejér Institute, Preciosa.

Představení je součástí celovečerního díla Den a Noc a Noc a Den, poslední inscenace souboru současného tance NANOHACH (2004-2016) a jejích autorek Ley Švejdové a Marty Trpišovské. Vedle autorky původní hudby Jany Vörosové na něm spolupracoval tým výrazných ženských umělkyň jako spisovatelka Radka Denemarková, divadelní a filmová scénografka Nora Sopková, kostýmní návrhářka Mariana Novotná, režisérka a hudební umělkyně Veronika Švábová, lektorka Monika Švec Sybolová a slovenská světelná designérka Katarína Ďuricová. Představení vzniklo v roce 2016 a v premiéře bylo představeno v divadle Ponec v Praze.