Spolupráce s Omarem Carrum

Vzdělávání / 14. 2. 2018 /

Od roku 2017/2018 konzervatoř spolupracuje s významným choreografem, tanečníkem a tanečním pedagogem Omarem Carrum z La Escuela Profesional de Danza de Mazatlán, Mexiko. Omar pro školu organizuje semináře a workshopy a podílí se na choreografiích studentů 5. ročníku

Omar Carrum (Mexiko)

Studium tance započal Omar Carrum roku 1991. Roku 1993 začal  spolupracovat s DELFOS danza contemporánea. Omar se zaměřuje na tanec, choreografii i tvorbu videa. V rámci své výzkumné práce se zaměřuje na pohyb, scénický tanec, stavy těla, anatomii, výživu a biomechaniku.

Vystupoval již ve více než padesáti tanečních, divadelních a operních představeních. Spolupracoval s celou řadou významných choreografů. Vystupoval na proslulých divadelních scénách a prestižních tanečních festivalech.  V roce 2000 mu byla udělena National Dance Award za tanec a v roce 2002 za choreografii. Získal šest grantů od mexické národní agentury FONCA and FOECA National and State Funds for Culture and Artes.

Jako choreograf je podepsán pod více než čtyřiceti díly, například pro Delfos, EPDM, brazilskou Camaleo Company, Compañía Serpiente, Compañía Danzare de Guadalajara, japonské školy klasického tance “Aurora” a Semountnori, Smith College, taneční festival Bates Dance Festival a pro Bostonskou konzervatoř, taneční školu při UNAM. Roku 2002 vedl projekt Oxigeno.

V roce 1998 stál spolu s Claudií Lavistou a Victorem Ruizem u zrodu La Escuela Profesional de Danza de Mazatlán (EPDM) – přední taneční konzervatoře nejen v Mexiku, ale celé Latinské Americe. V roce 2007 se stal jejím uměleckým ředitelem. Roku 2008 byla konzervatoři udělena cena RAÚLA FLORESE CANELA za pedagogický přínos v oblasti přípravy nové generace umělců.

Omarovo pedagogické působení se neomezuje jen na samotné Mexiko. Jako taneční pedagog působil v USA, Dominikánské republice, Japonsku, Brazílii, Kolumbii a Panamě.

Od roku 1995 se Omar věnuje také józe, roku 1999 se stal jejím certifikovaným lektorem. Výsledkem jeho působení v této oblasti je program UNITY – celistvý systém pro práci s tanečníku (zahrnující prevenci, rehabilitaci a léčbu).

Od roku 2007 tvoří a vede projekt “HABITAT, Dance and consciousness” (HABITAT - Tanec a vědomí), v jehož rámci pracují umělci s více než 300 dětmi ze čtyř chudinských čtvrtí Mazatlanu.

Roku 2009 se stal prvním mexickým choreografem, jež získal Guggenheimovo stipendium. Od roku 2011 spolupracuje s Vladimirem Rodriguezem. Společně vytvořili dílo ESCrito Absurdo, se kterým již navštívili Mexiko, Kolumbii, Francii, Panamu a Brazílii. V rámci tohoto díla oba umělci zkoumají možnosti improvizace jako transformačního procesu interpreta a jeho tělesných stavů. Poznatky a zkušenosti z této práce mají vliv na Omarovu práci tanečníka, tanečního pedagoga i choreografa.  

Roku 2014 se stal členem Národního systému umělců. Toto ocenění je v Mexiku projevem nejvyššího uznání umělce.