Simulovaný soud - Moot Court ve 3. ročníku

Vzdělávání / 20. 12. 2020 / Eliška Perutková, 3. ročník

Studenti 3. ročníku se během podzimní výuky základů společenských věd připravovali na simulované soudní řízení (Moot Court) pod patronátem Právnické fakulty UK. Přestože nám protiepidemická opatření nedovolila obléct se na závěrečné soudní jednání, jehož předmětem byl rozvod, do talárů a celý spor rozhodnout v soudní síni, podařilo se najít náhradní prostory v učebnách naší školy. Žáci tak mohli svou přípravu zúročit. Průběh procesu, jak by mohl proběhnout v soudní síni, zachytila ve své reportáži studentka Eliška Perutková. Realita simulovaného soudu naštěstí nebyla tak ostrá, jak by mohla být při reálném soudním jednání.

Simulovaný soud - studenti v učebně při simulovaném soudním jednání

Skandál v soudní síni

Dnes mám možnost být součástí rozvodového řízení. Vcházím do soudní síně a cítím, že je atmosféra velmi napjatá a ne moc příjemná.

Začátek jednání je v rámci možností v klidu, ale postupně atmosféra spěje k velkému vyhrocení na obou stranách. Žalobce s žalovanou na sebe neustále křičí a hádají se, kdo má pravdu. Není to hádka jako každá jiná, padají i slova typu… To vám sem nemůžu ani napsat, jaká drsná slova z obou létají. Ukončuje se vyslýchání obou stran a jde se na předvolání svědků, to je teprve zážitek. Přichází první svědkyně ze strany žalované, nestihla říct ani větu a už s ní žalobce nesouhlasí, křičí přes celou soudní síň. To už je na soudce příliš, proto mu uděluje pořádkovou pokutu ve výši pěti tisíc korun.

 

Říkám si: „Je tohle manželství ještě možné zachránit?“ To je otázka, na kterou je velmi těžké najít odpověď. Jednání pokračuje v plném proudu a já, aniž bych byla žalobce, obžalovaná, nebo dokonce soudce, jsem z toho naprosto vysátá. Pomalu končí výslech svědků a celá situace je velmi vyrovnaná a podle mě nerozhodnutelná. Na řadu přichází konečné usnesení obou stran, zda změnili svou výpověď, nebo na ní stále trvají. Po tomto usnesení se soudce odebere k rozhodnutí, nebo k odložení tohoto jednání. Jsou to ty nejdelší a nejnapínavější tři minuty v mém životě, ale nejsem jediná, kdo je ve stresu z toho, jak to dopadne. Soudce už je zpět v soudní síni a vynáší rozsudek: „Manželství manželů Švecových se rozvádí.“ Žalobce je velmi šťastný a nadšený, že to dopadlo v jeho prospěch, zato obžalovaná neskrývá své rozhořčení.

Mé pocity z dnešního jednání jsou velmi smíšené a nevím, jak s nimi naložit. Naopak jsem velmi ráda, že jsem měla možnost být součástí tohoto vyhroceného a napínavého soudního řízení. Klidně bych si to s radostí zopakovala.