Simulovaný soud 3. ročníku

Vzdělávání / 9. 10. 2019 / Emílie Živčáková

I za nevinný žert se platí. Třeťáci rozhodovali o vině a trestu v inscenovaném soudním procesu

Studenti 3. ročníku zinscenovali v rámci výuky práva ve středu 9. 10. simulovaný soud (Moot Court) na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. 


Ve smyšleném sporu, který řešili, žalovala studentka 2. ročníku gymnázia v Olomouci, Veronika Jánská, svého spolužáka Petra Kuruce za omezování osobní svobody. Petr ji totiž měl v předmětný den údajně osahávat, načež Veroniku odnesl na pánské záchody, kde měl pokračovat v dotýkání se jejich intimních partií. Studentku to natolik rozrušilo, že poté, co ji pustil z kabinky, do níž ji předtím zanesl, utekla domů a ve středu se státními zástupci požadovala odnětí svobody Petra po dobu až dvou let.


Studenti konzervatoře se tedy rozdělili na dva tábory a v rolích poškozené, obžalovaného, svědků, státních zástupců, soudců a obhájců se snažili pomoct své straně. 

Za dohledu studentky Právnické fakulty UK Zuzany Jurové a pana profesora Gala (který se aktivně soudu účastnil) se obžalovaný pokoušel zprostit viny v plném rozsahu, ačkoli přiznal, že Veroniku opravdu na pánské toalety odnesl, ovšem žádného osahávání se nedopustil. Také se před celým soudem omluvil za nedorozumění a studentský žert.

Přihlédl k tomuto faktu soud?


Ano, ovšem Petr trestu neunikl. Veronika se sice svého spolužáka nezbaví na dva roky, může jej však potkávat dobrých šest měsíců na ulicích Olomouce při veřejně prospěšných pracích, jelikož jej soud uznal vinným a uložil mu tento trest.

 

autor textu: Emílie Živčáková

autor fotografií: Elisabeth van de Loo