Nové album Milli Janatkové

Zajímavosti / 11. 10. 2020 / Milli Janatková

Milli Janatková přivítala nové album Hluboko na hoře Říp

Milli Janatková, osobitá hudebnice, výtvarnice a pedagožka dokončuje projekt, jehož součástí je hudební album propojené se souborem výtvarných děl. Album Hluboko, které právě vychází, je založeno na originálních úpravách našich starodávných písní a navazuje na projekt Mým kořenům. K tvůrčímu průzkumu české kultury se Janatková dostala poté, co pomocí písní od roku 2014 objevovala své vlastní kořeny. Nové album bylo přivítáno 4. října na hoře Říp, kde autorka představila písně v rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha.

Milli Janatková tvoří aranže nejstarších českých hudebních památek druhým rokem. Ještě před vydáním alba v roce 2019 získala Cenu nezávislé hudby v New Yorku za píseň Buoh. Ojedinělé album vyšlo v distribuci vydavatelství Supraphon na přání autorky 28. září 2020, na Den české státnosti a svátek svatého Václava, patrona Čech a Moravy. Písně přináší klid a sílu, podobně jako malby krajiny a architektury.

Jezdím na poutě k našim nejstarším rotundám a kostelům, které maluji. Sednu si k nim, vnímám jejich atmosféru a představuji si lidi, kteří zde společně zpívali nebo chodili pro útěchu v těžkých dobách. Užívám si ticho, ale i zpěv o samotě v nádherném a čistém akustickém prostoru. Trvalo mi delší dobu, než jsem našla odvahu tvůrčím způsobem a přesto s úctou zpracovat významné středověké písně a proměnit je. Možná jde o troufalý cíl, ale snad mohou být mostem mezi historií a současností, životem duchovním i světským, mezi kulturami i náboženstvími.říká Janatková o svém novém projektu.

Projekt je unikátní tím, že si celé album autorka nahrála, produkovala a vydala sama, podobně jako svůj hudební debut Proměna. Uslyšíte tak nejen její melodické vícehlasy a zvuky, ale i rytmy kytar, bicí soupravy a rozličných perkusivních nástrojů. Výtvarná stránka alba je také důležitá – pomocí barev Janatková doplňuje písně malbami nejstarších románských památek. Album bylo natočeno ve studiu All Senses Production v Praze zvukovým mistrem Štěpánem Škochem.

Milli Janatková hudebně vystupuje od roku 2006, vystavuje o tři roky déle. Její debut Proměna (2013) získal čtyři nominace na ceny The Independent Music Awards. Album Mým kořenům (2017) získalo nominaci na prestižní ocenění Classic Prague Awards (Crossover) a také Cenu nezávislé hudby v USA. Od roku 2012 Milli koncertuje sólově a se svou kapelou s jazzovými muzikanty. Tvorba Milli Janatkové vyjadřuje úctu k předkům a otevírá téma odpovědnosti a sebepoznání skrze pochopení příběhů z osobní a kulturní historie.

Pokud chcete vidět tvorbu Janatkové, nenechte si ujít video záznam z jemného akustického koncertu a přivítání alba Hluboko na hoře Říp. Je dostupný pro všechny zájemce, kteří se z důvodu současné společenské situace nemohli dostavit. Video je dostupné od 13. do 25. října, stačí napsat na milli.janatkova(zavinac)gmail.com a zaslat dobrovolný příspěvek, který podpoří dofinancování projektu Hluboko. Děkujeme.

O projektu Hluboko: https://millijanatkova.com/projekty-hluboko

Video z natáčení alba Hluboko: https://www.youtube.com/watch?v=n0MrpwWl70k

Album dostupné u Supraphonu:  https://www.supraphonline.cz/album/585196-hluboko/cd

Facebook: www.facebook.com/millijanatkova  

Pro více informací neváhejte kontaktovat: milli.janatkova(zavinac)gmail.com