Představení: work-in-progress Kreatur Sashy Waltz

pátek 13. 3. 2020, 15:00 – 17:00
KDC, S1

Workshop Jiřího Bartovance k nastudování představení Kreatur choreografky Sashy Waltz na Konzervatoři Duncan centre

Počátkem měsíce března budou mít studenti pražské Konzervatoře Duncan centre jedinečnou příležitost se blíže seznámit s jednou z nejnovějších choreografií Sashy Waltz. Představení Kreatur přiváží do ČR jeden z jejích tanečníků a spolupracovníků Jiří Bartovanec. V rámci týdenního workshopu budou mít studenti možnost zažít si toto představení na vlastní kůži. Nikoli však jako diváci, ale přímo jako protagonisté. Konzervatoři se podařilo získat svolení k nastudování představení, které v originále tančí 14 tanečníků.

Nápad ředitelky Romany Lisnerové – dát studentům živou zkušenost se soudobými choreografiemi od světoznámých tvůrců – podpořila i umělecká rada školy, jejíž členem je právě i Jiří Bartovanec. Ten se do angažmá německé choreografky dostal před 17 lety ještě jako student a po mnoha letech u ní nyní působí nejen jako tanečník, ale také jako rehearsal director. Sasha Waltz v současnosti pozměnila (přesněji rozšířila) své působiště a do konce roku 2020 vede mimo jiné berlínský státní balet. Právě sem si ze své domovské skupiny přizvala Jiřího Bartovance, aby jí asistoval při tvorbě nového představení Symphony 2020. Z tohoto projektu si nyní Bartovanec „odskakuje“, aby si zopakoval práci se studenty konzervatoře.

Krátkodobým působením na Konzervatoři Duncan centre totiž navazuje na předešlou spolupráci se školou. V jednom z dřívějších projektů nastudoval s konzervatoristy Stravinského Svěcení jara a podařilo se mu s nimi vycestovat také do New Yorku. Zde jejich výkon vzbudil nemalý zájem. Mladí tanečníci zaujali natolik, že je newyorská choreografka Yoshiko Chuma přizvala do svého nového projektu.

Práce na Kreatur bude pro mladé pražské tanečníky (5. a 6. ročník) další zajímavou jevištní zkušeností, která je více přiblíží reálné taneční scéně. Asistujícím pedagogem, který již nyní vede přípravné zkoušky, je Dora Sulženko Hoštová a dále jím bude Jan Razima – student HAMU. Představení Kreatur, které bylo kritiky velmi dobře přijato, mělo premiéru v červnu 2017 a od té doby bylo uvedeno při 90 reprízách v Evropě i USA. Nosnou myšlenkou díla je transformace zla, sonda do temných stránek společnosti i síla jedince. Kostýmy vytvořila světoznámá módní návrhářka Iris van Herpen.