Jazykový kurz v Anglii

Přihláška 2018 (PDF)

Program pobytu (PDF)

Pokyny pro účastníky HC 2018 (PDF)

Zprávy z Anglie

6. května, 15:35 - Tak už jsme na kontinentě. Viva la France - Calais!

Anglie 50 1

6. května, 13:29 - Opouštíme Anglii.

Anglie 50 2

Blog Renaty Johnové

Den poslední, tedy odjezdový. A moje poslední povídání.

O půlnoci převzala velení Ivana. Vydávám se tedy po klidné snídani naposledy k Hilderstonu. Lynne jsem slíbila, že tam dorazím a dám vědět Samanthě, kdyby něco neklaplo. Klaplo všechno a za všemi se zaklaply dveře dočasných domovů. Na parkoviště najížděla auta, přivážející naše odpovědnosti i s metráky bagáže, ještě nakynuté o úlovek z Westwood Crossu.

Anglie 41

Slzy, objímání, díky všech všem. Studenti přirozeně a efektivně naloží bagáž do Bobíka, připřaženého za Pidíka, do něhož se ne příliš ochotně nasunou.

Anglie 42

Poslední foto ze slzavého údolí…

Anglie 43

… a Pidík s poskakujícím Bobíkem za sebou se vydává k Doveru. Doufejme, že si Bobík při nakládání na ferrynu v Doveru neusmyslí hupsnout do vln La Manche.

Anglie 44

A pak už jen z Calais pořád na východ a nocí přes všechny naše západní sousedy do Prahy, do Bráníka, zpět k Duncanu.

6.května, 11:55 - Tak připraveni na cestu domů. Bylo i hodně slz.

Anglie 40 1

Anglie 40 2

Anglie 40 3

Blog Renaty Johnové

Den sedmý: Pojedeme do Londýna. Připravuji se na den, kdy ze mne pro bezpečnost našich charges musí být kombinace Ostříže, Heroda a laskavé Kantorky. Tuto trojjedinost nenávidím. Herodes: „7:45 není 7:55!“ Ostříž: „Rychle přejdeme, a to na zelenou a půjdeme za ochrannou zídku.“ „Ano, Nelson velel na HMS Victory v bitvě o Trafalgar a miloval lady Hamilton.“ – toť Kantorka trpělivost sama.

Nejdříve je nutné se načas přesunout na objednanou prohlídku Globe Theatre: Všichni vrčí, protože Herodes studenty nenechá zastavovat na každém kroku a fotit Londýn milimetr po milimetru. Ostříž ví, že vypadají vyjukaně a jsou proto zranitelní – ve stoje víc než v pohybu. Kantorka zarazila konvoj před Globem a čeká, až Lynn obstará lístky.

Anglie 30

Vcházíme. Dojem z tohoto prostoru na chvíli všem vyrazí dech, usedáme do lavic a průvodce – mladík, zapálený shakespearovec, který také v divadle v mistrových kusech hraje, spustí výklad. Nešetří nás, sáhne po pojetí pro malé Angličany.

Anglie 31

Postupujeme nahoru.

Anglie 32

Všichni nasávají atmosféru obnoveného Globu.

Anglie 33

Posuďte sami:

Anglie 34

Všimli jste si, jak jsou studenti lehce oděni? Je totiž ve stínu 19 °C a na slunci pro mne horor. Nedá se nic dělat, dala jsem se do boje, jde se na věc. Po prohlídce Globu se vydáváme na procházku, přesněji na čtyřhodinový pochod přes Millenium Bridge k St. Paul’s, po Fleet Street k soudnímu komplexu u Aldwyche a zastavujeme se v Covent Garden. Všichni shánějí vodu a něco malého k jídlu a po zastávce pokračujeme mezi divadly a hospůdkami na Leicester Square a na Trafalgar. Ostříž pochoduje téměř bez přestávky, Herodes nedává dost času na selfíčkování. Tak jedna malá technická na Trafalgaru.

A pokračujeme dál, po Mallu, okolo královských obydlí k Buckinghamskému paláci. Sluníčko se právě nad ním usadilo tak nešťastně, že se nedá pořídit klasika: studenti před palácem. Volíme tedy alternativu s pomníkem pro sedící Viktorii. Pro sluníčko nevidím na display a doufám, že vyfotím i studenty, nejen nebe.

Anglie 35

O pár minut později se všichni v přilehlém St. James parku zřítí na pružný trávníček. Sice nic nenamítají, ale teleportace se stane asi nejtajnějším přáním každého z nás. Kantorka se drží poznatků o rychlé regeneraci teenagerovského organismu a pokračujeme přes Parliament Square, zabočujeme na Whitehall, okolo cenotaphu, o němž Sarah ke Kantorčině radosti poznamenala, že jsme o něm měli článek v učebnici, Ostříž skupinku u Downing Street – musíme se přece ujistit, že sídlo premiérky je na svém místě – zažene na opačný chodník za zídky. Když Herodes velí na každém přechodu: „Rychle, ale až na zelenou,“ nikdo ani neprotestuje. Disciplinovaně po jednom, aby Ostříž měl přehled o tom, že počet odpovědností nastupujících do autobusu nyní je totožný s počtem nastupujícím ráno před Hilderstonem, se šplháme nezvykle z pravé strany na palubu, sesuneme se do sedadel, zapneme pásy a tiše se necháme vézt zpět, z města na M20 a naposled do Broadstairs.

 

Blog Renaty Johnové

A ještě den pátý: Ve čtvrtek byli v college filmaři, kteří mají připravit pro stránky Hilderstonu filmek, přibližující výuku, aktivity, atd. No, a protože duncani jsou velmi fotogenická dítka, po pár šotech ve výuce a hlavně při obědové pauze nad plnými talíři vymetenými se supersonickou rychlostí, si je vyhlédli i pro krátkou sekvenci v minibusu a také před naší poslední čtvrteční aktivitou: návštěvou Dickens House. Podle mého mota: „Activity and work keeps students out of mischief“ (zvukomalebné to anglické slovo, vykreslující všechny čertíky v očích a nápady, které nás ani při bujaré představivosti nenapadnou a znova a znova překvapují), jsem si před jediným jejich nebezpečně volným večerem vymyslela ještě tuto prohlídku rozkošné expozice, připomínající časté pobyty milovníka žen, Charlese Dickense, v malém domku v Broadstairs, jehož majitelka vstoupila i do povídek romanopiscových. Coby předvoj jsem se zakoupenou vstupenkou čekala před vchodem, když část naší skupiny přiběhla a trpce žalovala: „My museli pěšky a oni se vezou.“ Ale pak ještě radostně zamávali do kamery a šli jsme dovnitř.

Anglie 20

Toto muzeum vede dlouhá léta manželská dvojice, která se stará i o pořádání letního Dickens festivalu. Studenti se usadili na zemi a z úst nejpovolanějších se dozvěděli několik střípků ze života velikána anglické románové tvorby, souvisejících právě s Kentem. Tašky si nechali na zemi a pak už bylo slyšet jen skřípání schodů a podlah, jak si po celém domě prohlíželi spousty zajímavostí, a to i originálů dopisů, které by u nás byly v trezoru některé významné instituce, jež by je obyvatelstvu blahosklonně ukázala jednou za sto let. A najednou cosi divného – ticho. Stáli v malém improvizovaném obchůdku a skupovali pod odborným dohledem Sary KNIHY. Může se kantorce naskytnout hřejivější pohled?

Anglie 21

Anglie 22

Pozn. Dostali ještě domácí úkol – a hned odhalili, že v tom mám prsty… simply keep out of mischief.

Den šestý: To to uletělo a je čas se loučit. Na posledy do výuky. O tea breaku – jak jsem byla poučena – jsem vytáhla zbytky zásob od firmy Becher a Jelínek, podělila studenty, vydala příkazy komu co, přidala KDC zápisníček a tužku, aby svým lektorům něco napsali, vyfotili se ve třídách – a je to.

Oběd tentokrát probíhal bez obvyklých vtípků. Seděli celkem tiše a zůstali v common roomu sedět i dál a všichni jsme měli co dělat, abychom nespustili slzopád. Celé dopoledne se na mém stanovišti zastavovali ti, které znáte ze včerejška, a loučili se, pokaždé s milou poznámkou na adresu našich prima odpovědností. A ty se mi pak ptali: „Are you proud of us?“ Kdo by nebyl!

Čekali jsme na autobus do Canterbury. Už při příjezdu bylo vidět, že renovace katedrály, největší místní atrakce, od minulého roku mohutně postoupila. Je celá obalená lešením.

Anglie 23 new

A důsledek této bohulibé činnosti? Neuvěřitelně málo lidí v ulicích, kudy se dalo v minulých letech sotva proplést mezi školními skupinami a výletujícími místními.

I vydali jsme se do města. Po dvou, po třech se po mé nudné instruktáži na téma pravidla bezpečného pohybu po neznámých místech rozeběhli objevovat nádherné historické centrum, dějiště canterburské poutě. Heslo „Zpovzdálí řízená svoboda“ mám dlouhodobě ověřené. Buď na mne studenti v ulicích narážejí:

Anglie 24 new

Nebo netuší, že je jich duncanovský apetit je pod dohledem:

Anglie 25

A za bukem, tedy poutníkem, se dá také číhat:

Anglie 26

A po nákupech nejen v Primemarku,

Anglie 27

je čas na dětskou reminiscenci: takové čokoládové brownies je jak od paní Barcley z Kumasi. Tehdy s čajem, pravda, ale profesores Renata a Ivana si je zaslouží po celém týdnu i s dobrým šálkem kávy.

Vždyť nás zítra čeká ještě Londýn.

Anglie 28

4. května, 14:43 - Our last lunch at Hilderstone.

4 5

Skupina Ivany Portlové

4 5 1

4. května, 17:19 - A coffee break at Canterbury

4 5 2

Blog Renaty Johnové

Den pátý: Nic se neděje. Všechno běží, jak má. Sv. Petr je už spokojený s odvedenou úklidovou prací. Sluníčko svítí, lístečky se skoro ani nepohnou. Studenti za sebou mají první část dopolední výuky a čekám, kdy se vyřítí – kam myslíte? - správně: ke kantýně, kde už na ně čekají čerstvě rozpečené goodies. Zajímavé, že s jedinou záležitostí nepotřeboval pomoc ani jeden z nich. Samozřejmě, že s nákupem svačinky a objednáváním oběda. O jejich blaho se starají tyto dvě milé paní.

 anglie 5 new

A protože se nic neobvyklého (doufejme) nestane, je na čase představit Vám řadu dalších vstřícných a příjemných tváří, které se zasloužily o organizaci našeho pobytu zde a jeho bezvadný průběh.

Nejdřív pan ředitel, Ian Johnson. Toho už jste spatřili na řadě fotek. Bydlí nedaleko, když to jde, přijede na kole a pořád ho tu potkáváte: organizuje, vysvětluje, konverzuje nenuceně se studenty, a tak.

 Anglie 6

 A pak je tu Lynne.

 Anglie 7

Kdyby se její trpělivost, vstřícnost a bezbřehá ochota při řešení všech situací, které vznikaly při organizaci kurzu vinou měnících se podmínek, příkazů a požadavků z naší strany, dala vyjádřit v kompové kapacitě – pak takový harddisk ještě nikdo nikdy nedokázal vyrobit. Celou šou jsme za neuvěřitelné smrště emailů připravily během pouhopouhých 4 týdnů. Jak pravila: „We are a team“. Známe se spolu od mých prvních kurzů didaktiky pro zahraniční učitele, kterými jsem v Hilderstone College pod vedením renomovaných didaktiků v letech 1999-2000 procházela. Dohodly jsme se tehdy, že se pokusíme zorganizovat první výjezd studentů Akademického gymnázia, kteří se připravovali k FCE a CAE zkouškám. Jsem ráda a smekám, že současná ředitelka KDC má odvahu a je ochotná na sebe v dnešní době vzít tak velkou odpovědnost, jež se skrývá za jejím podpisem na našem pověření k výjezdu, a umožní tak podobný zážitek i našim odpovědnostem.

Dále navštívíme Student’s Office s Angelou,  Louise, Melanií a Lynn „bez e“ – tedy v písmu na konci.

 Anglie 8

Potřebujete jakoukoliv radu? Okamžitě za nimi. Melanie mi včera během pěti minut zařídila transport na letiště a hlavně Angela, která se na mne v popředí usmívá, nesmírně pomohla se vším okolo snahy o co nejlepší péči pro Terezu s recidivující virózou, spuštěnou v místním povětří s masivní silou. A Lynn se s námi vydá pozítří i do Londýna, protože má na starosti social and sports‘ programme, tu uvidíte až na snímcích z Londýna.

Potřebujete vyměnit staré bankovky nebo si chcete koupit adaptér pro místní normu zásuvek? Finance office je tu pro Vás – šéf prochází za Davidem. A všechno s úsměvem, ve snaze pomoct, vyhovět a učinit nemožné možným.

Anglie 9

Steve - ten pomáhal zařídit hladký průběh krátkého úterního vystoupení našich studentů. V klidu a s milým anglickým úsměvem.

Anglie 10

Marka jsem chytala celé dopoledne – děsně rychlý tvor. Vím, že připravený program pro naše studenty bude skvělý.

Anglie 11

V oddělení marketingu je také Samantha, která dokáže též nemožné, a to třeba i zařídit pro mne ubytování podle mých představ: b&b nedaleko moře, abych měla promenádu u moře, která všechny české studenty magnetizuje, pod dohledem. 

Anglie 12

Bydlím v této ulici napravo v The Hanson.

Anglie 13

Potom se pootočíte doleva a vidíte Costa kafe – jedno z mých stanovišť (ostatní neprozradím), okolo kterého musejí všichni k moři projít.

Anglie 14

Nyní se otočíme o 180 stupňů, je tu zatáčka s Queens Rd. a můj oblíbený Loop.

Anglie 15

Mám tuhle ulici, lemovanou typickými domky, moc ráda.

Anglie 16

A pak už jen nahoru, nahoru od moře a pořád rovně okolo Piemont Hall, kde pobývala za mlada v létě královna Viktorie, až ke College.

Anglie 17

A ještě na jednoho pána, bez kterého nemůže fungovat žádná škola, nesmíme zapomenout. Na pana školníka, se kterým se také známe už téměř 20 let:

Anglie 18

A to je z mého stanoviště v Common Roomu pro dnešek všechno.

Anglie 19

3. května, 7:45 - Last night - amazing talk about London.

IMG 5092

A fotografie s paní učitelkou.

part000001 7

Blog Renaty Johnové

Vypadá to, že se moje soukromé líčení, určené jen pro úzký okruh mých kolegyň, omylem, ančto bez mého souhlasu k publikaci, dostalo na školní web… Protože se ale bavili všichni: studenti, rodiče i místní staffové, pokusím se pokračovat a nenechat se svazovat náhlou odpovědností pramenící z publicity. Vážené čtenářstvo mi promine prohřešky proti češtině a rigidní české gramatice, do níž se mi pořád vkrádají prvky demokratizace po vzoru příjemně vlídného přístupu Angličanů k jejich mateřskému jazyku, vycházejíce z toho, že jazyk je jejich vlastnictvím a bohatstvím a nikoliv předmětem biče, jímž nám nad hlavami práskají jazykové ústavy.

Den třetí: Stal se zázrak. Svatý Petr, jak je vidno, přestal gruntovat, zapnul naplno všechny fukary, rozehnal mraky a nechal vyniknout roztomilé architektuře přímořského letoviska. Sluníčko svítí a všichni akumulují světlo a teplo – což je spíš jen dojem, podpořený subjektivním touhou po teplu – speak about global warming.

Anglie 1 new

Duncani si tuto změnu vykládají opět po svém. Svůj slib jsem dodržela: z útulného prostředí Costa cafe mám dobrý přehled o dění na High Street, po které pode mnou postupně procházejí skupinky našich studentů. Kuba zabloudí i do Costy a je tak soustředěný na svůj úkol nákupu svého nápoje v angličtině, že si mne nevšimne. Když vyrazím na obhlídku promenády, narazím na další studenty. A jak si některá naše duncaňata vyložila změnu počasí? Že nejlepší bude spolu s místní populací, která chodí i v zimě v tričkách a děti v kočárku třepou holýma nožkama, se po kotníky vycachtat v moři. Poté se bosky - jak je našim adeptům tance nejvlastnější – vydávají zpět vzhůru po High Street – prý aby si nezanesli mokrý písek do bot. Svatozář mám už jak sv. Ignác na Karláku.

A je tu tak očekávaný večer. Přicházím ke College a dozvídám se ze všech stran, jak se všichni na malé představení našich studentů těší, jsou zvědaví, a jak profesionálně studenti vypadají!? Využívám výsady příslušnosti ke KDC, vejdu a zůstávám ohromeně stát. V jinak nevytápěném sále je příjemné teplo, přítmí až na teple osvětlenou část, kde se představení bude odehrávat. S brilantním doprovodem Ivany na místním Steinwayi se studenti, celí v černém (a samozřejmě bosí), pustí s vervou do lidovek, Davida i Goliáše, Motýla a nakonec s nejistými pohledy mým směrem (výslovnost samohlásek) zpívají Summertime. Hned, takřka v návaznosti se rozmístí pro začátek improvizace. Sedím vepředu u stěny, za zády jedné skupinky, Steve spustí na znamení Kristýny hudbu a začíná tanec, který všechny přimrazí k židlím. Jsou tu jen oni – hudba - a hrobové ticho, sál plný napětí. Byl to úspěch. We are proud of them! Díky, velké díky, Kristýno, za přípravu improvizace.

 Anglie 2 new

Pak začal večer místních lidových tanců. Směs polko-mazurko-kolotance za doprovodu kytary. Skutečný rej, jak vidíte na fotce. A zapojil se i pan ředitel: uprostřed a jediný nerozmazaný. Duncaňata poznáte podle – no – no – že jsou přece většinou bosí. Jestli to takhle půjde dál, budu muset vysvětlovat, že obuv je našemu národu vlastní a světu jsme dali Baťu.

 Anglie 3 new

S pokynem: „Zítra nezapomeňte deštníčky,“ odcházím k Loopu. Svatý Petr osolil ventilátor, tak se krčím za zídkou a zdá se, že všechny Loopy jedou jen opačným směrem…

Den čtvrtý: Tereze není dobře. Už od Olči, která je jednou z odbornic na evropské zdravotnictví, vím, že místní zdravotnický systém se nachází poněkud v krizi. Vypadá to, že jeden lékař má na starosti 8000 obyvatel. To mi připomíná, když v mém dětství v Lomnici s obdobně velkou populací ordinoval jen doktor Bartoš – bodrý to horský doktor. Ale pravda, jak má pragmatická teta pravila: „Tehdá se holt tak nedochtořilo.“ A měla pravdu. Teď mi z office přišli říct, že mluvili s paní z rodiny, kde je a že se všechno lepší. A my doma na náš systém reptáme… Jsme prostě „expert grumblers“, jak nás popsal George Mikes ve své nezapomenutelné knize „How to be an alien“.

Poledne: no posuďte sami: Kari regenerace.

Anglie 4 new

Deštníčky se hodily. Svatý Petr svou úklidovou četu prohání i dál. Je pauzička a naše odpovědnosti prohánějí své peněženky kde? No v kantýnce.

 

2. května, 11:22 - Včerejší představení se povedlo, všichni byli nadšeni. Poté jsme všichni (i z dalších kurzů) tančili místní lidové tance.

IMG 5085

part000001 6

Blog Renaty Johnové

Den jedna byl ve znamení příjezdu našich odpovědností. Všichni dorazili bez úhony a vypadá to, že mají dobře trénovaný rovnovážný aparát, a pytlíčky, které jsem přibalila, zůstaly nevyužité. Tolik bagáže, co naše rozmařilé dámy táhly, jsem ještě nikdy neviděla. Vydali jsme se k moři. Ráno nebyl žádný provoz, takže se mohli všichni rychle a nerušeně  v tomto kapesním hnízdečku zorientovat. Následovalo ubytování a plán ve stylu "utahat - toť nejlepší prevence blbostí". Všichni po obědě v jednu nastoupeni před školou, vlezli jsme do Loopu - autobus, který jezdí dokola touto oblastí - a vydali jsme se do Margate. Funělo, poprchalo a kupodivu se nám poměrně rychle podařilo dorazit do Tate Modern Gallery. Byla tam výstava založená na probíhajícím projektu k básni T.S. Elliota. Myslím, že poté padli jak špalky. A k mé velké radosti poznamenali, že si připadají, jako když tu jsou už týden - bearings well established.

Den druhý: začátek školy. Vyjukaný začátek při registraci, protože to tu teď vážně žije. Dostali dobré třídy, a to v hlavní budově, takže nemuseli pobíhat po ulici - to přenechali Švýcarům, ztepilým to horalům. Rychle se zorientovali, takže se už jako pravá duncaňata cpou od rána do večera: místní kantýnka bude vzkvétat. Odpolední výlet byl ve znamení ceďáku tak velkého, že jsme z autobusu ani nevylézali. V Ramsgate v přístavu šly vlny přes hráz, v Broadstairs přes střechu místního jachtklubu a večer jsem se na BBC dozvěděla, že to v Ramsgate smetlo 3 lidi do moře a bohužel jen dva zachránili - pomyslete: narrow escape, ještě, že jsme nešli blíž. Po zkoušce na dnešní večer jsem všem připomněla, že tu jsme kvůli angličtině. Takže večer buď konverzace v rodině nebo welcome evening. Byl to welcome evening. Program tedy do 21.30. A všichni zase spali jak miminka. Jestli to takhle půjde dál, vrátíme se větrem a deštěm ošlehaní jako praví námořníci z Kentu.

Dnes se také nikdo neztratil a ve snaze předejít problémům s hromující Johnovou, byli všichni včas ve své třídě a dril je tu. 

A last but not least: všichni zdrávi i přes včera promočené boty, šatstvo, vlasy a i kůži. Všichni jsou doma v teple a cpou je tak, že nás paní Rodionová asi nepochválí.

part000001 5

1. května, 9:15 - Dnes už nám svítí slunce, hurá!

part000001 3

1. května, 9:14 - Včera večer Welcome party. Studenti psali kvíz.

part000001 4

30. dubna, 17:07 - Odpoledne sightseeing tour po okolí. Ramsgate - prší, zima...

IMG 5083

30. dubna, 10:12 - Pěkný den! Tak dnes pro změnu prší a je 5 stupňů. Jsme na uvítání. Nacpaní jsme ještě ze včerejška po obrovských večeřích.

part000001 1

part000001 2

29. dubna, 8:03 - Zdravíme z Anglie. Cestu jsme zvládli bez újmy. Sluníčko jsme nechali vám, je tu zima, brrrr.

part000001

stazeny souborh8lderstone 2

 I ve školním roce 2017/2018 plánujeme přednostně pro žáky 3. a 5. ročníku studijní pobyt s intenzivním kurzem anglického jazyka v Hilderstone College v Broadstairs v Kentu. Jazykový kurz proběhne od 28. 4. do 7. 5. 2018

hilderston

Součástí jazykového kurzu je intenzivní cílená výuka pro získání sociálně-kulturního rozhledu, dále ubytování v rodinách, výlet do Londýna, Canterbury nebo jiného zajímavého místa v okolí městečka Broadstairs. Jazykový kurz maximálně přispívá k rozvoji již získaných jazykových kompetencí.

Bližší informace budou k dispozici v 2. pololetí.

images

Vzorový program

 

09.00 – 12.30

14.00 – 16.00

20.00 – 21.30

Sunday

 

Arrival

 

  Monday

Registration & welcome

Welfare briefing

College tour

Morning classes

Orientation tour of the local area by coach

Welcome evening

 Tuesday

Morning classes: language development

Afternoon classes: language skills and practice

Dance Performance By Duncan Centre Conservatory students followed by a Folk Dance

 Wednesday

Morning classes: language development

Afternoon classes: language skills and practice

Evening talk on British life and culture, e.g. Geography and History of London, Royal Family

 Thursday

Morning classes: language development

Afternoon classes: language skills and practice

Free evening or MMLC open

 Friday

Morning classes: language development

Afternoon excursion, e.g. Canterbury, Dover Castle

Evening social activity Student Club or Film

 Saturday

Full day excursion e.g., Oxford, Cambridge

Jazykový pobyt v Hilderstone College v roce 2017

V polovině května 2017 se studenti 3. a 5. ročníku Konzervatoře Duncan centre zúčastnili jednotýdenního intenzivního jazykového kurzu angličtiny v Hilderstone College v Broadstairs v Kentu. Výjezd se podařilo uskutečnit díky grantové podpoře poskytnuté hlavním městem Praha.

hilderstone 1

Kurz probíhal podle na míru ušitého programu. Studenti byli ubytovaní v rodinách, což přispělo k získání reálného pohledu na život v jižní Anglii.

 

Hilderstone College Course Programme

Spring Term week 6

8th – 13th May 2017

Duncan Centre Conservatory programme

 

Monday

8 May

 

08.30 – 09.00

09.00 – 12.30

 

Registration

Welcome and Morning classes

13.45 – 16.00

 Orientation tour. A trip around the local area, with a commentary on local

 history and places of interest.  Return by 16.00

19.00 – 21.00

Learning Centre open

20.00 – 21.30

 Welcome Quiz. A fun evening and a chance to practise your English and general

 knowledge! In the Common room, with refreshments.  

 

 

 

Tuesday

9 May

09.00 – 12.30

Morning classes

13.45 – 16.00

 Afternoon classes

20.00 – 21.30

 Dance performance and Folk Dance in the Main Hall.  After a performance of

 your own, to us, this is your chance to learn all the steps from the local masters

 of folk.  This is an evening of fun and energy. Ends at 21.30.

 

 

 

Wednesday

10 May

09.00 – 12.30

Morning classes

13.45 – 16.00

Afternoon classes

20.00 – 21.30

International Cultural Differences, a talk by Peter Lawson in the Small Hall. Finishes about 21.30.

 

 

 

Thursday

11 May

09.00 – 12.30

Morning classes

13.45 – 16.00

Afternoon classes

19.00 – 21.00

Learning Centre open

 

 

 

Friday

12 May

09.00 – 12.30

Morning classes

13.30 – 18.00

Trip to Canterbury. After a short guided tour, you can choose to visit the world-famous cathedral, look round the museums and still have time for shopping before departure at 17.15.  Return to Broadstairs by 18.00. Visit the Canterbury visitor website.

19.30 – 21.30

 Students’ Club Evening. You can watch a DVD in the Common Room, play pool

 in the Lower Common Room or play table tennis and table football in the Main

Hall. Please see the noticeboard for more details.

 

 

 

Saturday

13 May

08.00 – 20.00

Excursion to London. Enjoy a short coach tour of some of the famous sights before arriving at Embankment underground station (near Trafalgar Square) at about 10.30. Guided tour of the Globe Theatre TBC.  After that you will have the rest of the day free to do as you please. The coach will depart from Embankment at 18.00 and return to Broadstairs by 20.00. Ask your homestay family for a packed lunch.  Visit the London visitor information website

Kurz byl určený především pro 3. ročník, kdy je dosažená znalost angličtiny už na takové úrovni, aby její rychlá aktivace v přirozeném prostředí přinesla co možná nejlepší výsledky. Studenti 5. ročníku se ujistili, že jejich znalost angličtiny je na úrovni, která jim pak následně umožnila uspět v 6. ročníku na stáži v zahraničí. Jazykový obsah kurzu byl navržený po vzájemné konzultaci s ředitelem pro studium, se kterým jsem v minulosti spolupracovala, a to především na náplni kurzů pro studenty jejichž mateřštinou je slovanský jazyk.

Krátce po návratu jsem požádala studenty, aby napsali své postřehy. Co je překvapilo, co je udivilo. Toto jsou jejich příspěvky, které jsem jazykově nijak neupravovala. Posuďte sami, někteří svůj příspěvek i autorizovali:

Travel by plane:  It was first flight for some of us. The flight lasted for one and half hour. When we arrived to Gatwick we continued to Broadstairs by bus. We were dropped off by the bus driver to our host families. And during our stay we travelled by bus mostly.

Host family: Everyone had a different homestay family. Families were really polite and welcoming they had really spacious houses, but at sight it looked like it was really small. There were really comfortable beds in our rooms and sharing bathroom with family. Some of us had an elderly host family and also their houses looked a little bit old fashioned. But some families had modern furniture. There were big TV´s in every family and comfortable sofas in living rooms. Some of us helped their families with cooking, but most of us had dinner prepared by host parents. We didn´t expect different sockets, so we had to ask our homestay for adapters. There were knobs instead of handles. We were also given us chips to every meal and they are used to convenience food mostly. We talked with the family by the dinner. Families gave us their keys from their houses and every family had a different dinner time so we met later on near the sea. And we tried to spoke only in English with our classmates also in our free time so it was really intensive study course.

Jakub Kolpek

-The most surprising for me was flight back to the Czech at night. When cities were shinning and I was looking at them from the sky.

- The most surprising in the family was a new member in family. It was puppy Rosie.

-The most surprising facility was common room.  I was enjoying it because I could talk with other students from foreign countries.

-What I loved the most about the city was architecture, beach and typical style of family houses on the streets.

-The best of the Globe Theatre was the stage which is very universal for so many plays. And in the souvenir shop were so many things connected with William Shakespeare, so I had to buy a souvenir for remembering.

- Architecture in London was amazing especially London Eye, Big Ben and St. Peter´s park.

 Michal Dužda

 - I was very surprised that the rules are very strict in England. I enjoyed flying in the plane and I watched wonderful landscape of England

-My main experience was when I was helping during cooking in my homestay family. And I was surprised that the people in England were funny and pleasant.

-People in college were really friendly and lovely

- My English is getting better after the course.

- The garden and house of my host family was a nice place.

- Architecture of Globe was fantastic because the theatre have no roof, so the view is open to the sky.

- London is a very beautiful city with wonderful culture, architecture and I finally saw the typical buildings of the city. What surprised me was that there are so many things to do in London.

Tereza Holubová

-The most surprising for me was the flight, because I´ve never flown before. The feeling when the plane went up was really terrible, but later I really enjoyed it. I didn´t expect that the sky is that nice. It looked like some painting or like a snowy mountains.

-The most surprising in the family was their 26 years old son still living with his parents

-The surprising at school was that everyone knew changes so early and the school system was really good maybe also eating facilities and rooms were comfortable.

-I think I can speak better. First day I really didn´t understand my host family, because they were speaking really fast, but it got better second day. For me it was really hard to be 100% concentrated all the time so I was tired sometimes.

-The best about Broadstairs was that it wasn´t that big, but not so small. I really liked seagulls and funny moments with them. But the beach impressed me the most. It was the most calm place and it was really relaxing just sat there.

-The most surprising about Globe was that the Globe wasn´t originally on the place where is now. I also didn´t know that there are so many places to stand. I´ve always thought that it´s like a normal theatre witch chairs.

-I was so surprised because there weren´t so many people that I expected. I´ve always imagined London with loud traffic and screaming on the streets, but It was so nice and calm. It´s a shame that we were there just for one day trip.

 

Všichni si užili i doprovodný program, jehož součástí bylo i improvizované taneční vystoupení studentů v College, které bylo nadšeně přijaté všemi přítomnými. Můžete ho shlédnout na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=1AhKgoQU2-w

Náš pobyt byl zaznamenán i v Newsletteru, který Hilderstone College pravidelně publikuje na svých stránkách. Zde je výňatek z jarního čísla 2017:

Summer is coming and the weather is currently lovely here in Broadstairs.  At Hilderstone, we have had an exciting few months and have welcomed students and groups from a wide variety of countries.

 Duncan Centre Conservatory, Prague

 In May we were privileged to welcome students from the Duncan Centre Conservatory, Prague, for a one-week group programme.  During the week they gave an amazing performance of contemporary dance at the College to an audience of students, staff and homestay hosts.

“Duncan Centre Conservatory is the only school in the Czech Republic offering a six -year intensive study course in contemporary dance and dance theatre. It prepares the graduates for their professional career in all the respective present-day dance areas of contemporary dance. The conservatory prepares them above all for the profession of a dancer, choreographer or dance teacher. The school programme also involves theoretical subjects. English is taught to the students as the main means of communication among their dancer's international community. The school, with a substantial support provided by the Prague Municipality, has had the opportunity to organise a one - week tailored intensive course of English in Hilderstone College this year, accompanied by an arts-related excursion programme broadening their knowledge acquired in the classroom”.

  hilderstone 2

V závěru kurzu byla zařazena prohlídka Londýna s exkurzí do Globe Theatru, po níž následovala pěší prohlídka centrální části Londýna.

hilderstone 3

hilderstone 4

Poté následovala pěší prohlídka centrální části Londýna.

 

Domnívám se, že se našim studentům kurz líbil a dokázali ho pro sebe využít po všech stránkách. Po našem návratu jsem nemusela mnoho vysvětlovat. Po celou dobu plnili FB postřehy a hlavně fotkami.

Naše účast byla velmi pozitivně hodnocena i členy vedení a profesorského sboru Hilderstone College, jak vyplývá z dopisu ředitele Hilderstone College.

 hilderstone 5hilderstone 6

Sbohem, Broadstairs!

Příspěvek připravila PhDr. Renata Johnová, vyučující anglického jazyka na konzervatoři.